Leží na západ od Prahy a je známá díky svému pivu. Ve městě mají na povrchu tři tramvajové linky, zoologickou zahradu, klášter, katedrálu ale i synagogu. Když se ovšem ocitnete několik metrů v podzemí, dýchne na vás temný středověk s pestrou a ponurou minulostí. Řeč je o Plzni.
Kroky každého plzeňského návštěvníka zřejmě nejprve povedou do centra města, kterému dominuje katedrála sv. Bartoloměje. Její věž je se 102 metry nejvyšší v ČR. Nepřehlédnete ji, ať už přijdete odkudkoliv.
Od pohledu na katedrálu vás ovšem mohou odtrhnout o poznání menší, zato nablýskané fontány. Z moderních pozlacených trubek tryská proud vody, a to hned ve třech místech. Precizně zasazené do prostoru náměstí vypadají, jako by se tam už „narodily“. Kašny v centru Plzně jsou tam ovšem až od roku 2007, kdy náměstí prošlo rekonstrukcí. Mají představovat figury ze znaku města – anděla, velblouda a chrtici.
Podzemní chodby v Plzni
Většinu poznání chtivých turistů zavede cesta kromě informačního střediska (hned naproti katedrále) do jedné z bočních ulic, kde si zakoupíte vstupenku do středověkého podzemí a muzea pivovarnictví. Prohlídky jsou uzpůsobené také pro cizince. Když prozkoumáte, jak se vařilo pivo v původním pravovárečném domě, navštivte snad největší tahák města Plzně– labyrint podzemních chodeb.
Pro naše předky znamenalo podzemí jistoty, vedlo pod celým tehdejším městem a vstup do něj byl možný jak přímo z jednotlivých domů, tak i z náměstí. Chodby čítající dlouhých 19 kilometrů měly dvě až tři patra. Prohlídkový okruh měří ovšem jenom 800 metrů, přesto vytvoří docela pěkný obrázek o historii života v tomto městě.
Na hlavu si nasadíte helmu, protože stropy jsou místy tak nízké, že se o ně uhodí i lidé podprůměrné výšky. S průvodkyní sestoupá skupinka turistů asi 10 metrů pod povrch. Putování začíná v lednici, kde se skladoval led, jež se vyráběl z vody místního Boleveckého rybníku, a musel vydržet dokonce až rok.
Sklepy se začaly hloubit po založení města Václavem II. v roce 1295 a sloužily nejen pro skladování potravin a piva, ale postupně také jako ochrana místních obyvatel. Když už se dobyvatelé dostali do sklepení, chodby zafungovaly se spoustou místností jako bludiště. Vymotat se z nich bylo téměř nemožné.
Studně v labyrintu
Jednou z dalších funkcí byla zásobárna vody. V labyrintu je okolo 360 studní, během prohlídky uvidíte asi 20. Později v chodbách vedla také kanalizace, která byla jedna z nejdokonalejších v českých zemích. Vody si nejvíc užijete, pokud bude deštivo. Prosakuje všemi otvory, ale na deštník to naštěstí není.
Návštěvníci ovšem neuvidí jen vyhloubené chodby a sklepy. Za vitrínami si žádají pozornost předměty nalezené ve sklepeních nebo studnách. Jde o keramiku, sklo, škorně (středověká obuv), drobné předměty, koule do praku nebo zbytky dřevěného a keramického potrubí. Zajímavostí je i tiskař, připomínající, že v roce 1468 byla v Plzni vytisknutá první kniha – Kronika Trojánská. Taktéž jsou k vidění dělové koule z dobývání města v roce 1618.
Na úplném konci, když máte za sebou několik nárazů do stropu, mokro za krkem, ale plni zážitků z návratu o několik stovek let zpět, dorazíte k vodnímu kolu do vodárenské věže. Stojí ve víceméně stejné podobě od 16. století, kdy ve městě nebyla voda, a proto se pomocí věže a stroje tlačila z podzemí do kašen.
A protože podzemí není nekonečné, za věží jeho prohlídka končí. Ale nezoufejte, Plzeň nabízí další výletní možnosti. Oblíbeným místem je například Zoo Plzeň, kam se dostanete tramvají číslo 1 a 4. Kromě tradičního zvěřince tam mají jedno lákadlo hlavně pro děti. Park s dinosaury v životní velikosti. Vstupné se sem platí zvlášť. S dětmi se ještě vyplatí navštívit muzeum strašidel či to loutkové.
Velká synagoga v Plzni
Kdo děti nemá, může se vydat na prohlídkový okruh městem. Seznámí se tak s Velkou synagogou, která je největší v ČR a třetí největší v Evropě, nebo s nádherně upravenou zelení a jezerem v Sadovém okruhu. Když vám nevyjde počasí, nebo pokud máte vyloženě rádi muzea, můžete své kroky nasměrovat do Národopisného muzea či Západočeského muzea, ve kterém kromě jiného uvidíte i městskou zbrojnici s jedinečnou kolekcí palných zbraní.