Krásy přírody nedaleko rušného centra nabízejí v Praze svým návštěvníkům přírodní parky. Jedním takovým místem je třeba přírodní park Prokopské a Dalejské údolí a přírodní rezervace Prokopské údolí na jihozápadě Prahy.
Svou cestu pražskou přírodou můžete začít v Řeporyjích nebo Hlubočepích. Zjednodušeně řečeno se pak stačí držet železniční tratě, která údolím prochází. Naučná stezka začíná první zastávkou na Řeporyjském náměstí a pokračuje dalšími 15 zastávkami. Délka je asi sedm kilometrů.
Oblast Prokopského a Dalejského údolí je doslova protkána okouzlujícími přírodními úkazy a památkami, jako jsou Požáry, Dalejský profil, U Nového mlýna nebo Opatřilka – Červený lom. Ochrana těchto míst většinou souvisí s geologickým bohatstvím a nalezenými zkamenělinami. První zmínky o Červeném lomu bohatém na vápenec jsou datovány od roku 1820.
Butovické hradiště
Nad údolím se nachází Butovické hradiště, kde bylo zaznamenáno osídlení již v dobách pravěku. O nárůstu počtu obyvatel lze v této oblasti hovořit až od 9. století. Mezi skalami tady žijí někteří lidé dodnes. Zastavuje tam také vlak ve stanici Praha – Holyně.
Nová naučná stezka v roce 2011 nahradila starou verzi stezky Řeporyje – Hlubočepy. Stezku vytvořila Základní organizace Českého svazu ochránců přírody s podporou pražského magistrátu.
Na šestnácti naučných tabulích se turisté dozvědí vše o Dalejském a Prokopském údolí. Zejména se tu píše o vzniku, geologii, nálezech zkamenělin, ale také o historii obce Holyně, trestaneckém táboře nebo o zdejší skalní jeskyni. Tu můžete spatřit, když dorazíte až do míst, kde kdysi bývalo koupaliště a nyní je tam dětské hřiště a tábořiště. O kus dál, na konci stezky, lze projít skálou, kde při troše štěstí lze potkat netopýry.
V samém závěru naučné cesty je jezero, které najdete asi 50 metrů od hlavní trasy. Vzniklo na počátku 20. století ve vytěženém lomu. Zajímavostí je, že si zahrálo v několika filmech. Jedním z nich byly v roce 1999 Pelíšky.